W miesiącu lutym gościliśmy z wizytą w Zielonej Górze. Nasi przedstawiciele odwiedzili MZK Zielona Góra oraz siedzibę firmy Ekoenergetyka-Polska S.A. Było to kolejne w cyklu robocze spotkanie dot. Realizowanego przez nas projektu pn. „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” dofinansowanego ze środków UE.
Na bazie MZK mogliśmy przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie obsługi technicznej elektrycznego taboru. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że w połowie 2018r. Zielona Góra posiadała najwięcej autobusów elektrycznych w Europie. I chociaż nazwa miasta ma zupełnie inną genezę, to można dziś powiedzieć, że zielonogórska komunikacja miejska jest na szczycie (góra) ekologii (zielona). :-) Jest to jedno z miast, które posiada najwyższy współczynnik obsługi mieszkańca przez pojazdy zeroemisyjne.
W dalszej części dnia nasi przedstawiciele odwiedzili zakład produkcyjny i zarazem siedzibę Ekoenergetyka-Polska S.A. Jest to jeden z liderów branży elektromobilności w Europie, który produkuje stacje ładowania wysokiej mocy do samochodów i autobusów elektrycznych.
W fabryce można było zobaczyć nie tylko ładowarki, które będą zainstalowane na naszej bazie, ale także inne innowacyjne projekty, którymi zajmuje się obecnie Ekoenergetyka-Polska. Wartym wspomnienia jest innowacywajny hub, który pozwala na szybkie doładowanie pojazdów w ciągu kilkunastu minut. Może to działać podobnie do wizyty na stacji paliw.
Ekoenergetyka-Polska w ramach projektu dot. elektryków przygotowuje dla nas 11 ładowarek, które zostaną zainstalowane na bazie oraz 7 szybkich ładowarek, które zostaną umieszczone na pętli przy Domu Marynarza (2 szt.), Dworcu Morskim (Muzeum Emigracji), ul. Godebskiego na Oksywiu, pętli na Witominie-Leśniczówce (2 szt.) i Placu Kaszubskim.