Pomału dobiegają końca, jubileuszowe - 15. - Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023, które jednoczą ponad 600 wystawców z ok. 30 krajów.
W ramach targów mieliśmy okazję spotkać się z wieloma partnerami, którzy świadczą usługi również w branży autobusowej. Wielu wystawców tworzących podzespoły, części oraz elementy techniczne tworzy je właśnie dla kolei oraz autobusów.
Istotną gałęzią w transporcie publicznym jest kolej. W sposób szczególny widać to w metropoliach oraz dużych miastach, gdzie transport drogowy wzajemnie uzupełnią się z transportem kolejowym. Jedna z konferencji poświęcona była właśnie rozwojowi transportu pasażerskiego na Pomorzy - "Jak kolej miejska może zmienić metropolię? Projekt PKM Południe szansą dla Pomorza", która odbyła się w środę. Była także okazja do przejażdżki pierwszą lokomotywą wodorową w Polsce.
Warto przy tym wspomnieć, że pierwsze trzy edycje TRAKO w latach 1996-1999 miały miejsce w Gdyni. Od 2001 r. gospodarzem targów TRAKO jest Miasto Gdańsk, a od 2013 r. wydarzenie odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11.